Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Liniowy wykres notowań na ekranie

 Ważne  We wrześniu, a następnie październiku 2023 roku RPP obniżyła oprocentowanie – łącznie o 1 pkt proc. Główna stopa spadła z poziomu 6,75% do 5,75%, a to oznacza, że leasing stał się tańszy. Sprawdź, o ile i upewnij się, czy Twój leasingodawca obniżył Ci już stosownie ratę miesięczną.

Niższe stopy procentowe spowodowały spadek WIBOR, który jest wskaźnikiem wykorzystywanym przez większość firm leasingowych do ustalania kosztów leasingu o zmiennym oprocentowaniu. W szczytowym momencie, w październiku i listopadzie 2022 r. WIBOR 1M znajdował się powyżej granicy 7%. Natomiast obecnie, po dwóch ostatnich obniżkach oscyluje w okolicy 5,8%

Poniżej zobaczysz, jak spadek WIBOR o ponad 1 punkt procentowy przełożył się na zmniejszenie kosztów leasingu.

Obniżka oprocentowania dotyczy (prawie) wszystkich leasingobiorców

Każda większa zmiana stóp procentowych ma wpływ na wysokość miesięcznej raty nie tylko w przypadku dopiero zawieranych umów leasingu, ale także już trwających. Innymi słowy:

  • Jeśli zamierzasz wziąć teraz leasing, to będzie on tańszy niż jeszcze niedawno – poniżej sprawdzisz, o ile.
  • Jeśli spłacasz leasing od jakiegoś czasu, to leasingodawca powinien już obniżyć Ci wysokość raty. Oczywiście pod warunkiem, że korzystasz z leasingu ze zmiennym oprocentowaniem – oraz wybrałeś odpowiedniego leasingodawcę – o czym w dalszej części.

O ile zmalał koszt leasingu po obniżkach stóp?

Zobaczysz w poniższych przykładach, jak obecnie kształtują się całkowite koszty i RRSO oferowanego leasingu, oraz jak znacząco obniżyły się one w porównaniu do „najdroższego” okresu sprzed kilku miesięcy.

Koszt leasingu przed i po obniżkach stóp procentowych
dla ceny samochodu 150 tys. zł, wykup 1%

 do września '23Obecnie
Ilość ratWpłataRata miesięcznaKoszt całkowityRata miesięcznaKoszt całkowity
36 10% 4339 zł 115,14% 4257 zł 113,16%
36 30% 3367 zł 111,81% 3303 zł 110,26%
48 10% 3418 zł 120,38% 3333 zł 117,67%
48 30% 2653 zł 115,89% 2587 zł 113,78%
60 10% 2869 zł 125,76% 2782 zł 122,30%
60 30% 2227 zł 120,09% 2160 zł 117,39%

Jak widać dzięki niższym stopom procentowym oszczędność na leasingu w perspektywie wielu miesięcy może być spora i wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Za część zaoszczędzonej kwoty można wykupić choćby ubezpieczenie GAP, które jest doskonałym zabezpieczeniem spłaty leasingu w przypadku szkody całkowitej – tu sprawdzisz dokładne ceny: Kalkulator GAP.

Użyj naszego kalkulatora leasingu, jeśli chciałbyś sprawdzić koszt całkowity i wysokość raty miesięcznej oferowanego obecnie leasingu dla innych parametrów.

O ile powinieneś mieć obniżoną ratę spłacanego leasingu?

Jeśli spłacasz od jakiegoś czasu leasing ze zmiennym oprocentowaniem (zdecydowana większość umów to leasing zmienny), to obecnie powinieneś już otrzymywać niższe faktury uwzględniające obniżkę oprocentowania i WIBOR… pod warunkiem że zawarłeś umowę z dobrym finansującym, gdyż nie każda firma leasingowa jest skora do takiego działania. Na niektóre trzeba dodatkowo wpłynąć, składając odpowiedni wniosek lub pismo. Z grubsza wygląda to następująco:

  • Dobre firmy leasingowe – przeliczają harmonogram “z automatu”, tj. jeśli obniżyła się stopa bazowa, to już wkrótce sami obniżą ratę
  • Przeciętne firmy leasingowe – są skłonne obniżyć ratę po obniżce stopy bazowej jednak pod pewnymi warunkami, np.: wymagają złożenia wniosku na piśmie o ponowne przeliczenie rat
  • Kiepskie firmy leasingowe – zostawiają sobie dużą dowolność w kształtowaniu wysokości rat, co w praktyce oznacza, że chętnie je podnoszą, jeśli stopa bazowa rośnie, ale niekoniecznie robią to w drugą stronę...

Powyższy podział jest lekkim uproszczeniem, ale zazwyczaj jest tak, że im słabszy leasingodawca (pod wieloma względami), tym trudniej doprosić się przeliczenia harmonogramu w dół. Niemniej warto próbować, np.: składając stosowne pismo.

FmLeasing.pl: Korzystaj z naszej eksperckiej pomocy przy wyborze leasingu oraz w jego trakcie.

W poniższej tabeli sprawdzisz, jakiej obniżki raty powinieneś się mniej więcej spodziewać:

Spadek raty po obniżkach oprocentowania we wrześniu i październiku 2023
w zależności od wysokości raty i pozostałego okresu spłaty

Rata przed obniżką stóp 1000 zł 1500 zł 2000 zł 3000 zł 4000 zł
Do końca leasingu zostało... Wzrost raty o około...
1 rok - 5 zł - 8 zł - 11 zł - 16 zł - 21 zł
2 lata - 10 zł - 15 zł - 20 zł - 30 zł - 40 zł
3 lata - 14 zł - 22 zł - 29 zł - 43 zł - 58 zł
4 lata - 19 zł - 28 zł - 38 zł - 57 zł - 75 zł
5 lat - 23 zł - 35 zł - 46 zł - 69 zł - 92 zł

Kiedy kolejna obniżka kosztów leasingu? Wszystko zależy (nie tylko) od inflacji

Obecnie inflacja jest już niewiele wyższa od obowiązujących stóp procentowych (poniższy wykres obrazuje, jak inflacja spadała w minionym roku), co mogłoby skłaniać do przypuszczeń, że wkrótce będziemy świadkami kolejnych obniżek kosztów finansowania.

Inflacja w 2023 roku – jej spadek uzasadniałby kolejne obniżki stóp

Wykres inflacji w poszczególnych miesiącach 2023 roku

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Jednak NBP i RPP stały się od jakiegoś czasu instytucjami działającymi bardziej na polityczne niż ekonomiczne potrzeby. Można przypuszczać, że dopóki nie dojdzie do zmiany kontroli nad tymi instytucjami, nie będą one skłonne podejmować decyzji, które mogłyby sprzyjać rządzącej koalicji. W takich okolicznościach dalszy spadek inflacji może nie być wystarczającym argumentem przemawiającym za obniżaniem oprocentowania.

Jak obniżyć koszt leasingu przy wysokich stopach procentowych?

Zmniejszając udział odsetek w racie, możesz obniżyć koszt leasingu nawet przy wysokich stopach procentowych. Sprawdź, jak dobierać parametry umowy, aby zminimalizować oprocentowanie leasingu i na co jeszcze warto zwrócić uwagę: Jak obniżyć koszt leasingu przy wysokich stopach procentowych?

5 1 1 1 1 1 5.00 (2)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Dłonie chroniące symbol samochodu osobowegoJak oszczędzać na ubezpieczeniach w leasingu?

Poznaj sposoby oszczędzania na ubezpieczeniu przy korzystaniu z leasingu. Kupuj taniej Autocasco i OC oraz GAP. Uważaj na przedłużenia polis na kolejne lata leasingu.


Kobiece dłonie chroniące zabawkowy samochód osobowy symbolizujące ochronę ubezpieczenia GAPUbezpieczenia GAP – poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się ubezpieczeniem GAP dla swojego samochodu? Nie wiesz co to jest, jak działa, czy to dobre rozwiązanie i czy warto z niego skorzystać? Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Niższe stopy = tańszy leasing. Sprawdź, o ile. Czy obniżono Ci już ratę? >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl