Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Osoba podpisuje dokument, prawdopodobnie umowę, z drugą osobą wskazującą na miejsce podpisu, z kluczami samochodowymi na stole.

Pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem hybrydowym, czymś pomiędzy kredytem a leasingiem. Powstała jako odpowiedź firm leasingowych na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych, ale zaczęła sprawdzać się także jako sposób finansowania przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT, rolników, lekarzy itd.

Krótko: Pożyczka leasingowa

 1. Jest czymś w rodzaju kredytu, ale udzielanego przez firmę leasingową, a nie bank
 2. Finansować można środki trwałe: samochody osobowe i dostawcze, transport ciężki, maszyny rolnicze, sprzęt medyczny, pozostałe maszyny i urządzenia w tym IT, nieruchomości>/li>
 3. Kosztem podatkowym pożyczki jest amortyzacja i odsetki (jak przy kredycie)
 4. Nie trzeba być płatnikiem VAT
 5. Właścicielem jest pożyczkobiorca (klient)
 6. Możliwość finansowania projektów dotowanych przez UE
 7. Oferty pożyczki bezpośrednio od wielu leasingodawców możesz otrzymać na FmLeasing.pl
 8. Spis treści

Pożyczka leasingowa a leasing

Pożyczka leasingowa może być świetną okazją do spełnienia marzeń o upragnionym samochodzie lub sfinansowania niezbędnego sprzętu. Dla wielu osób oczywistym sposobem zewnętrznego finansowania jest kredyt lub leasing. Nie każdy jednak słyszał o pożyczce leasingowej albo nawet jeśli słyszał, to nie zawsze wie, co to właściwie jest. Pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem dla osób/przedsiębiorców, którzy nie chcą albo z jakichś powodów nie mogą skorzystać z tradycyjnych metod finansowania, jakimi są leasing i kredyt. Leasing a pożyczka leasingowa mimo wielu podobieństw, mają też sporo różnic. Podobnie jest z kredytem - tutaj także są podobieństwa, ale i różnice. Prawdę mówiąc, pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem hybrydowym, mającym część właściwości oferty leasingu, a część kredytu.

Oferta Pożyczki Leasingowej

Skorzystaj z Wyszukiwarki Leasingu aby dotrzeć
do leasingodawców oferujących pożyczkę leasingową

Podstawowe cechy pożyczki

Pomimo iż pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem hybrydowym, to ma jednak więcej wspólnego z kredytem bankowym, niż z leasingiem operacyjnym. Podobnie jak w przypadku kredytu, tak i korzystając z pożyczki, do kosztów podatkowych zaliczyć można odsetki oraz amortyzację środka trwałego. Właścicielem środka trwałego jest pożyczkobiorca, a nie finansujący, jak ma to miejsce przy leasingu. Nie ma też ograniczeń jeżeli chodzi o minimalny okres trwania pożyczki. W przypadku leasingu operacyjnego okres finansowania trwać musi minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji, czyli w praktyce minimum 2-3 lata. Inaczej też, niż w przypadku leasingu operacyjnego, rata pożyczki nie jest traktowana przez fiskusa jako usługa, jest zatem zwolniona z VAT.

Zatem w czym pożyczka przypomina leasing? Najważniejszą cechą wspólną jest to, że finansującym jest…. firma leasingowa.  Dzięki temu procedura uzyskania pożyczki jest równie prosta, jak w przypadku leasingu. Fundusze leasingowe są zazwyczaj mniej restrykcyjne w przypadku oceny zdolności kredytowej niż banki. Dzięki temu procedura wnioskowania jest krótsza i mniej skomplikowana niż w banku.

Porównanie: Pożyczka Leasingowa a Leasing i Kredyt

 Kredyt bankowyLeasing operacyjnyPożyczka leasingowa
Koszty podatkowe amortyzacja + odsetki pierwsza wpłata i raty w całości amortyzacja + odsetki
Własność auta/sprzętu kredytobiorcy finansującego korzystającego
Minimalny okres umowy bez ograniczeń najczęściej 2-3 lata bez ograniczeń
Opodatkowanie VAT zwolniony 23% zwolniony
Oprocentowanie wyższe od leasingu najniższe trochę wyższe od leasingu

Co można sfinansować pożyczką?

 • Samochody osobowe i dostawcze
 • Pojazdy ciężarowe
 • Maszyny rolnicze
 • Sprzęt medyczny
 • Pozostałe maszyny i urządzenia w tym sprzęt IT
 • Nieruchomości

Leasingodawcy chętnie „pożyczkują” nabycie popularnych maszyn i urządzeń wyprodukowanych przez renomowanych producentów, pochodzących od wiarygodnych dostawców (najlepiej z sieci dealerskiej).

W 2021 roku pożyczką sfinansowano aktywa o wartości 10,8 mld złotych, co stanowiło ponad 12% aktywności firm leasingowych. Większość stanowiły maszyny i urządzenia, a zwłaszcza sprzęt rolniczy. Warto jednak podkreślić, że z roku na rok rośnie znaczenie pożyczki w finansowaniu samochodów osobowych i coraz więcej firm leasingowych wprowadza ofertę pożyczki pojazdów. Pożyczka ma także spory udział w finansowaniu ciężkiego transportu (ciągniki siodłowe, naczepy, samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5T).

Środki trwałe finansowane pożyczką leasingową

Kołowy wykres procentowej struktury rodzajó środków trwałych finansowanych pożyczką leasingową

Struktura przedmiotów finansowanych pożyczką (%), źródło: Związek Polskiego Leasingu

Pożyczka a VAT-marża

Pożyczka jest dobrym sposobem na sfinansowanie nabycia przedmiotów sprzedawanych na podstawie faktury VAT-marża. Dotyczy to zazwyczaj używanych samochodów osobowych, ale także innych przedmiotów sprzedawanych bez VAT. Więcej na ten temat: Leasing samochodu kupowanego od osoby prywatnej (faktura VAT-marża)

Czego nie można sfinansować?

Ciężko będzie sfinansować maszyny i przedmioty nietypowe, robione na indywidualne zamówienie – generalnie takie, na które jest specyficzne zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Pisaliśmy kiedyś o tym czego firmy leasingowe nie chcą finansować.

Ponadto, podobnie jak w leasingu, także w przypadku pożyczki sfinansować można jedynie nabycie środków trwałych. Odróżnia to pożyczkę od kredytu bankowego, który można zaciągnąć także na inne cele niż zakup środka trwałego. Nie da się zaciągnąć pożyczki leasingowej na budowę hali czy fabryki, remont biura, adaptację pomieszczeń sklepowych, modernizację maszyn, czy wreszcie na cele obrotowe.

Kto może skorzystać?

Każdy przedsiębiorca, także ten niebędący płatnikiem VAT. Rolnik, w tym nieprowadzący działalności gospodarczej.

Kto udziela pożyczek leasingowych?

Pożyczka leasingowa pojawiła się jako produkt w ofercie firm leasingowych kilka lat temu i oferowana była zaledwie przez garstkę leasingodawców, głównie specjalizujących się w finansowaniu rolnictwa i budownictwa.

Obecnie w zasadzie każda czołowa i renomowana firma leasingowa oferuje pożyczkę w specyficznych przypadkach (np.: pod dotacje UE). Niemniej coraz więcej leasingodawców wprowadza pożyczkę jako pełnoprawny produkt do finansowania nie tylko maszyn i urządzeń, ale także środków transportu, w tym samochodów osobowych. Ich oferty możesz poznać poprzez FmLeasing.pl, o czym informujemy na końcu tego artykułu.

Pożyczka leasingowa a dotacje UE

Jak wspomnieliśmy, pożyczka powstała jako odpowiedź firm leasingowych na trudności w zastosowaniu leasingu przy korzystaniu z dotacji unijnych. Niemniej w perspektywie 2014-2020 uległo to zmianie i leasing, obok pożyczki, zaczął być pełnoprawnym sposobem finansowania przy korzystaniu z unijnych funduszy.

Podsumowanie

Pożyczka leasingowa:

 • służy do finansowania nabycia wyłącznie środków trwałych, najlepiej nowych i popularnych i renomowanych maszyn i urządzeń, sprzętu IT, medycznego, środków transportu, w tym samochodów osobowych
 • przystępne procedury (łatwiej uzyskać niż kredyt)
 • pożyczkobiorca jest właścicielem środka finansowanego pożyczką
 • pożyczkobiorca amortyzuje przedmiot umowy pożyczki oraz wlicza w koszty odsetki
 • jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy korzystaniu z dotacji unijnych (najczęściej wykorzystują rolnicy, ale także branża budowlana i lekarze)
 • wkład własny nawet od 0% (w zależności od oferty leasingodawcy)
 • okres finansowania od 6 miesięcy do nawet 120 miesięcy (najczęściej do 60-72 miesięcy)
 • raty pożyczki zwolnione są z podatku VAT

Dobre oferty pożyczki leasingowej bez pośredników?

Najlepszym i jednocześnie najprostszym sposobem, żeby otrzymać dobre i tanie oferty pożyczki od wielu dobrze ocenianych leasingodawców jest nasza Wyszukiwarka Leasingu. Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Ubezpieczenie GAP dla pojazdów finansowanych pożyczką

Odpowiadamy na często zadawane pytanie – pojazdy, których zakup został sfinansowany pożyczką leasingową także można ubezpieczyć od utraty wartości w przypadku szkody całkowitej poprzez GAP. Warunki są takie same, jak w przypadku samochodów nabywanych za gotówkę, na kredyt oraz w leasingu lub najmie długoterminowym.

Co więcej – GAP jest tym bardziej przydatny przy wszelkich formach finansowania zewnętrznego, do których zalicza się także pożyczka.  Chroni on przed koniecznością ewentualnej dopłaty do rozliczenia z finansującym w przypadku kradzieży lub zniszczenia samochodu, gdyby nie pokryło go odszkodowanie z Autocasco lub OC sprawcy.

Polecamy nasz poradnik, jeśli nie wiesz jeszcze czym jest GAP: Ubezpieczenia GAP – poradnik dla początkujących. Cennik z atrakcyjnymi składkami dla użytkowników FmLeasing.pl znajdziesz tu: Kalkulator GAP online

4.7777777777778 1 1 1 1 1 4.78 (18)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Tablica z napisem leasing czy kredytKiedy kredyt samochodowy jest lepszy od leasingu?

Są przypadki, kiedy kredyt samochodowy może okazać się lepszym wyborem niż leasing. Opisujemy takie sytuacje.


Wielopoziomowy garaż samochodowyLista najtańszych nowych samochodów - ceny zakupu i wysokość rat leasingowych

Potrzebujesz taniego samochodu do firmy, dla pracowników, może masz dość dokładania do eksploatacji wysłużonych aut? Prezentujemy najtańsze dostępne w Polsce modele samochodów osobowych oraz typu VAN wraz z kosztami leasingu.


Dłonie mężczyzny ubranego w garnitur chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowyUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl